header banner
Default

"Pizzeria Trianon da Ciro Leone: Michelin Yıldızlı Napoli Pizzacısı", theMagger tarafından yayınlandı


Pizzeria Trianon da Ciro Leone: Michelin Yıldızlı Napoli Pizzacısı

22/08/2023 time 2 dk.

Yazıyı Beğenin & Paylaşın

Pizzeria Trianon da Ciro Leone: Michelin Yıldızlı Napoli Pizzacısı

Pizzeria Trianon da Ciro Leone: Michelin Yıldızlı Napoli Pizzacısı

VIDEO: Pizze eccezionali nella storica pizzeria "Trianon" di Napoli #iscriviti @Napoli food&market ​
Napoli food&market

Popülaritenin ötesinde gerçek lezzetleri deneyimlemeyi tercih edenlerin adresi Pizzeria Trianon da Ciro Leone’den bahsetmek istiyorum bugün.
 

Margherita Pizza | Fotorğaf: Damla Anol Erol

Tutkunu olduğumuz İtalya’ya yolculuklarımız kimi zaman tercihen kimi zaman da iş sebebiyle bizi hep kuzeydeki bölgelere götürdü ama hep içimde Güney İtalya’yı keşfetmenin heyecanı vardı. Bu sefer nihayet rotamızı güneydeki Puglia ve Campania bölgeleri olarak belirlemeyi başardık. Kuzeye göre daha az çalışkan, daha az zengin ama sıcakkanlı insanlarını gözlemlemek, mutfağını tatmak, seramik sanatları gibi el işçiliğine gösterdikleri özeni yakından görmek, diyalekt farkını duymak için sabırsızlanıyordum. İlk durağımızı ise Napoli olarak belirledik. Burada bir gece konaklayıp gerçek bir Margherita pizza yiyip yolumuza devam edecektik. 

Vesuvio Lacryma Christi Bianco | Fotoğraf: Damla Anol Erol

Rivayete göre Margherita pizza, ilk kez Napoli’de Kraliçe Margherita’ya ithafen hazırlanmış. Kullanılan malzemeler ile İtalyan bayrağını (fesleğen-yeşil, peynir-beyaz, domates-kırmızı) simgeleyen pizzaya, kraliçeyi onurlandırmak adına Margherita ismi verilmiş. Tabii pizzanın doğduğu şehre gidince en önemli soru hangi pizzacıda pizza yenilecek oluyor. Tek bir gecemiz olduğu için işimizi şansa bırakamazdık.

İlk akla gelen; Napoli’nin en bilindik ve meşhur pizzacısı Gino Sorbillo, tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Rezervasyon kabul etmeyen Sorbillo, ağırlıklı olarak uzun sıralar beklemeyi göze alan turistleri ağırlıyor. Ben ise bulunduğum şehirlerde turistlerin tercih ettiği mekanlar yerine yerel halkın gittiği mekanları bulup deneyimlemeyi seviyorum. Bu yüzden biraz araştırma yaptıktan sonra çok beğendiğim yazar Mimi Thorisson sayesinde Pizzeria Trianon adında tarihi bir pizzacıya rastladım. Lokasyon olarak tarihi merkezin biraz uzağında, Michelin yıldızlı ve fotoğrafları da oldukça çekici gözüken bu mekana hemen rezervasyon yaptırdım.

Pizzeria Trianon da Ciro Leone | Fotoğraf: Damla Anol Erol

Napoli’ye tahmin ettiğimden biraz geç vardık. Kalacağımız eve ulaştığımızda ise tatlı ev sahiplerimiz biraz konuşkan çıkınca maalesef rötarlı varabildik mekana ama bizi gayet güler yüzle kabul ettiler. (Kuzey İtalya’da zor karşılaşılacak bir durum) Girişte pizza tezgahı arkasında harika bir manzara resmi olan mozaik duvar çok etkileyici. Bizi üst kata aldılar. Yaşasın, tek turist biziz. Mekanın dekoru sade ama klasik detaylar tarihi bir mekan olduğunu hissettiriyor. Hem alt katta hem üst katta odun fırınları yanıyor. Hemen fırınların yanında pizza ustaları, pizza hamurlarını gözünüzün önünde açıp, üzerine malzemeleri ilave ederek fırına atıyorlar. Onları izlemek çok heyecan verici. Kullandıkları tüm ürünler yerel. Meşhur Margherita ve Marinara dışında farklı pizza alternatifleri de sunuyorlar. Tek tip şarapları var menüde; Cantina Olivella tarafından özel olarak Pizzeria Trianon için şişelenmiş Lacryma Christi del Vesuvio beyaz ve kırmızı. 

Pizzeria Trianon da Ciro Leone | Fotoğraf: Damla Anol Erol

1923 yılında Leone ailesi tarafından kurulan ve ismini hemen yakınındaki Trianon tiyatrosundan alan pizzacı hala ilk günkü reçeteyle pizzalarını yapıyor. Bizim minik adam durmadığı için hemen ona karşıdaki dondurmacıdan külahta dondurma alıp biz de keyifle şarap eşliğinde pizzalarımızı yiyoruz. Tabaktan taşacak kadar büyük hem çıtır ama aynı zamanda yumuşak gerçek Napoli pizzası için en doğru adresi bulmuş olmanın mutluluğu ile mekandan ayrılıyoruz…

Kapak Fotoğrafı: Damla Anol Erol

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’un En İyi Pizzacıları

Arter - Sonsuz Clock icon 23 May - 2 Şub Icon Arter

Arter - Pasaj Clock icon 1 Haz - 31 Ara Icon Arter

Perform İstanbul - Yalnız Değiliz: Bir Panicattack Duo 2054 Clock icon 15 Eyl 00:00 Icon Perform İstanbul

theMagger Newsletter: E-Bülten'e Üye Olun!

VIDEO: The most iconic Pizzeria Napoletana in the world! L’Antica Pizzeria da Michele Bari branch!
So Hungry Italy

theMagger.com'dan popüler yazılar, theMagger News'tan filtremizden geçen haberler ve theMagger Ajanda'dan sizin için seçtiğimiz etkinlikler e-postanıza geliyor! theMagger Newsletter'a üye olarak Pazartesi ve Cuma günleri ruhunuzu besleyen theMagger önerileriyle buluşun.

theMagger Newsletter'a üye olarak Pazartesi ve Cuma günleri ruhunuzu besleyen theMagger önerileriyle buluşun.

E-bültene üye olduğunuzda theMagger'dan e-posta almayı, kullanıcı sözleşmesini, kullanıcı ve çerez aydınlatma metnini kabul etmiş olursunuz.

YAZI GÜNCELLENSİN

preloader

YAZIYI ŞİKAYET ET

preloader

Sources


Article information

Author: James Wallace

Last Updated: 1702058281

Views: 1151

Rating: 3.5 / 5 (95 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: James Wallace

Birthday: 1921-01-20

Address: 1368 Williams Valley, Lynnburgh, ID 95376

Phone: +4662887453970203

Job: Laboratory Technician

Hobby: Telescope Building, Origami, Chocolate Making, Card Games, Sailing, Fishing, Skateboarding

Introduction: My name is James Wallace, I am a steadfast, vivid, unreserved, rare, cherished, daring, talented person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.